Den mateřského jazyka

21. února si připomínáme mezinárodní den mateřského jazyka. Tento svátek vyhlásilo v roce 1999 UNESCO na oslavu zhruba 6 000 jazyků, jimiž se ve světě mluví. Jazyk slouží jednak ke komunikaci, ale také je důležitým prostředkem k vyjádření kultury a identity. Mezinárodní den mateřského jazyka má přispět ke zvýšení povědomí mezi lidmi o významu jazyků jako součásti společného dědictví lidstva. Cílem je chránit jazykovou různorodost světa a snažit se zamezit zániku malých jazyků

V rámci tohoto dne jsme se v hodinách českého jazyka věnovali českým básničkám, říkankám, citátům, dále spisovatelům a jejich dílům, také nářečí – to měli za úkol žáci ze 6.ročníku. Nezapomněli jsme ani na ilustrátory dětských knih . V sedmém ročníku si žáci sami připravili povídání o spisovateli, ostatním pak předvedli formou referátů, prezentací. Také všichni přinesli oblíbené knihy, ze kterých vytvořili výstavu v učebně českého jazyka, kterou si každý může prohlédnout.

K předvedení své práce žáci používali jak internet, interaktivní tabuli, tak i knihy. Zajímavou formou jsme se tak seznamovali s krásami českého jazyka. Skupinky si vybrali například Helenu Zmatlíkovou, Jiřího Žáčka, Václava Čtvrtka,Karla Kováře (alias Kovy), Jaroslava Foglara, Bohumila Říhu, Karla Jaromíra Erbena , Josefa Čapka, Karla Čapka, Ondřeje Sekoru a Ivanu Peroutkovou.

 

Dušková Zdeňka