Příběhy bezpráví

V pátek 11. prosince 2020 s téměř měsíčním zpožděním, díky distanční výuce, se uskutečnila již tradiční akce - Příběhy bezpráví.

Akce je organizována společností Člověk v tísni a v letošním roce to je pro naši školu již 14. ročník. Projekt je zaměřen na bezpráví a zločiny v období komunismu v naší zemi. Zúčastňují se žáci devátých ročníků. Vlastní průběh má dvě části. Jednak je to shlédnutí dokumentu, kterým je letos téma o Miladě Horákové. V další části probíhá beseda. Dříve to bývali hosté, kteří sami pocítili zlo totalitní moci na sobě nebo svých blízkých.

Letos byla na besedu pozvána paní Dušková, která popisovala životního osudy svého dědečka Bedřicha Judytky – člena finanční stráže v Rumburku. Za zmínku jistě stojí jméno Marie Rút Křížková (literární pedagožka, historička a mluvčí Charty 77), která v tomto měsíci zemřela. Právě tato žena se zasloužila o zveřejnění tohoto konkrétního příběhu ve své knize Slyšet a odpovídat a také pomohla k očištění jeho jména.