Názory žáků na závislost na počítačích

V osmém ročníku právě žáci v hodinách českého jazyka probírají slohový útvar úvahu. Psali jsme ji na různá témata, ale jedno téma je velmi aktuální pro všechny – Závislost na počítačích. V dnešní nelehké době žáci díky distanční výuce prosedí u počítače více hodin než při normální výuce. Zde si můžete přečíst názory některých žáků na toto téma.

Dušková Zdeňka

V dnešní době počítačů se u dětí závislost na počítače čím dál více zvětšuje a aktuální situace coronaviru tomu moc nenapomáhá, protože díky tomu děti ani nemají moc na výběr, co dělat. Zajímalo by mě, zda kdyby naši rodiče a prarodiče žili v době moderních technologií, zda by to vyměnili za svojí předešlou zábavu nebo by si raději hráli venku a počítač nechali v koutě vypnutý. Já si myslím, že by to dopadlo stejně jako s námi. Proto si také myslím, že když rodiče vyčítají dítěti, že 50 let nevylezlo z baráku a jediné, co ho zajímá, je počítač, tak za to nemůže to dítě, ale rodič, jelikož mu neukáže zábavu, která předčí i počítače. Co se týče přímo závislosti na počítačích, tak si myslím, že to je možné, protože když si pro příklad uvedeme třeba profesionálního sportovce, který se každý den věnuje svému sportu a je to jeho vášeň, tak když se zraní a nějakou dobu nemůže sportovat, tak ho to strašně deprimuje a nejraději by sportoval i s berlemi v ruce. Není to tak u každého, ale stát se to může.

V dnešním světě člověka obklopuje na každém kroku moderní technologie. Neznám nikoho, kdo by neměl alespoň jeden počítač. Pro někoho to je jen předmět, který vykonává svoji práci, ale pro jiné, třeba pro děti, se může stát náplní jejich života. Je to spíše problém v rodinách, kde jsou zaneprázdněni oba dva rodiče. Nemají na dítě čas a místo toho, aby se mu věnovali, jsou rádi, že nezlobí a hraje si na počítači. Potom všude tam, kde děti nejsou vedeny k zájmovým kroužkům, neví tedy, jak jinak zaplnit čas. Myslím si, že je potřeba, aby si rodiče uvědomili, že trávení času na počítačích může vést i k závislosti a odloučení se od reality.

Počítač je skvělá, ale zároveň nebezpečná technologie, stačí stáhnout špatný soubor a jakoby jste mazali své soubory, nemám pravdu? I hry na počítači jsou dobré, ale je tu závislost na nich. Hra po zapnutí dokáže vyvolat několik pocitů, je to dobrá grafika, ale přejdeme k té závislosti. Závislý člověk pak má ztrátu ostatních zájmů, ztrátu kontroly a pak i abstinenční příznaky. Ale co by se stalo, kdyby se dětem dávaly počítače, mobily a tablety například za odměnu?