EKOLOGIE V NAŠEM MĚSTĚ

V rámci českého jazyka žáci v osmém ročníku, když jsme probírali slohový útvar úvahu, psali na téma ekologie v našem městě. Zde si můžete přečíst některé jejich práce.

 

Dušková Zdeňka

Ekologie

Do ekologie toho patří hodně, ale já začnu od horšího k lepšímu. Začnu tříděním odpadů. Určitě bychom se měli snažit třídit co nejvíce odpadů: plasty, papíry, sklo a třeba i kontejner na textil. Tady v Lipové těchto míst, kde jsou kontejnery, je více než jeden. Není to tu tak, že co škarpa - to odpadek.  Navíc se Lipová každý rok účastní akce, kde se uklízí celá obec. Ale nechápu proč, když jsou kontejnery plné, tak lidé dají pytel s plastovými lahvemi vedle a pak to vypadá jako na skládce. Přitom by stačilo vzít ten pytel a odnést ho do jiného kontejneru. A ještě nechápu jednu věc. Proč zemědělci okolních luk a polí nechají trávu celý rok až na podzim růst a pak tam pustí krávy. Zase z té lepší stránky si myslím, že s odpadky je na tom Lipová dobře, i když žádná obec není úplně čistá. A teď něco ke zvířatům. Rozmnožilo se nám tu mnoho zvířat, které tu dříve byli a pak zas ne, a teď už zase jo. Ale třeba pro turisty je Lipová velmi vyznačená například turistickými značkami. Tohle je můj pohled na ekologii.


Myslím si, že ve Velkém Šenově není situace oproti ostatním městům Šluknovského výběžku nejhorší, ale mohla by být lepší. Stále se tu najdou lidé, kteří to kazí. Já pochopím, když někdo nechce třídit odpad kvůli tomu, že to může být časově náročné, když nemají popelnice na specifický typ odpadu u svého baráku, ale už nepochopím, proč záměrně tuto planetu znečišťují a ničí. Co jim dá to, že vyhodí obal od brambůrek nebo od sušenky pár metrů od popelnice nebo vyhodí PET lahev do potoka? Nevím, jestli si to ty lidi uvědomují, ale Země se bude chovat stejně, jako oni k ní. Aby to ale nebyla jen záporná stránka věci, tak se tu najdou lidi, kteří odpad třídí, vaigly pohazují po zemi a PET lahve dávají tam kam patří a nebo se vyvarují jejich používání a upřednostní lahev z materiálu na více použití. Dokonce část těchto lidí několikrát do roka chodí po městě a sbírá odpadky po nepořádných lidech, avšak zatím stále převažují lidé, co místo toho, aby odpadky uklízeli, tak odpadky vyhazují a vytváří. Co se z toho všeho za pár let vyklube? Uvidíme..



V mé vesnici se nacházejí čtyři místa, kde můžete vložit tříděný odpad. Myslím, že by měla přibýt další dvě místa, protože všechny kontejnery na tříděný odpad jsou ve středu vesnice a lidé, kteří žijí na kraji Vilémova, se často tahají s velkými taškami přes celou ves. V obchodech zde vykupují skleněné láhve od piva, takže pokud uvidíte prázdnou ležící láhev, přineste ji. Pomůžete tím přírodě a ještě si pár korun vyděláte. Předminulý rok se ve Vilémově konal Den Země. Lidé chodili s pytli a sbírali odpad okolo pošty, samoobsluhy, školy a tělocvičny. Vlastně to stejné, co děláme na Den Země ve škole. Koncem minulého roku ve Vilémově přibyly nové lavičky a vedle každé z nich je odpadkový koš. Takže i v místech, kde moc lidí nebydlí, jako třeba v Dolině, je místo, kam vložit svůj odpad.


Myslím si, že v našem městě to není s ekologií tak špatné. Ve městě najdeme pohromadě několik kontejnerů na tříděný odpad, a nebo tu máme i sběrný dvůr. I když nemůžu říct, že jsme to nejčistší město. Podél chodníků nebo silnic se pořád válí odpadky, čekám, že to se nikdy nezmění. Naopak se mi líbilo, když jsme na Den Země se školou po městě uklízeli odpadky. Já se svojí skupinou a paní učitelkou vyrazila nahoru nad Lipovou a odpadků jsme našli několik pytlů. A to se nechci zmiňovat o jedné nalezené plachtě a pneumatikách. Taky bych řekla, že tu máme celkem hezkou přírodu. I když stále na procházce po lese nalézám plasty a další odpady. Ale pořád je to ta krásná příroda, která mě vždy uchvátí. Vody jsou zde někdy též znečištěné. Ve Vilémovském potoku se taky dá nalézt odpad a podobné nečistoty. 


Ekologie v naší vesnici

Naše krásná vesnice Vilémov. Poslední dobou se zde ekologie lepší, přibylo více odpadkových košů, lidé začínají třídit odpad. Což dle mého nepomáhá jen  přírodě ale i nám. Půda je více úrodná a nevypařují se z odložených odpadků různé zdraví škodlivé látky. Velmi často zvířata ,co žijí v našem okolí, jedli odhozené odpadky  a na to nějací jedinci i umřeli. Začali se vyrábět např. i tepelné čerpadla, která neškodí přírodě jako například kotle. Vyhazovat ohryzky od jablek nebo slupky od banánů nevadí, protože se rozloží mnohem rychleji než třeba PET lahev, která se může rozkládat až desítek let. Příroda je více chráněná než dříve, v poslední době potkávám častěji lesní zvěř.  Lidé taky velmi plácají přírodními nerosty, tudíž za pár let nebude z čeho čerpat. Myslím, že čerpat z obnovitelných zdrojů (např : sluneční světlo, nebo vítr) bude lepší nejen pro nás, ale i pro přírodu.