Den seniorů

9.3. jsme si ve 4. třídě udělali den, který jsme věnovali seniorům.

Hovořili jsme o kondici starších lidí i o tom, jak se senioři mohou udržovat v tělesné i duševní formě. Vyzkoušeli jsme si seniorské cvičení pro rozhýbání kloubů, protrénovali paměť a mozek při řešení matematických oříšků, psali pojednání o babičce a v rámci vlastivědy vytvořili příběh o seniorském klubu cestovatelů, který objevuje krásu Čech.

Vrcholem dne ale byla beseda s paní Martou Zbončákovou, naší paní kuchařkou „v záloze“, která nám přišla povyprávět o svém životě. Děti si připravily řadu otázek, především se zajímaly o dětství paní Marty. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen z jejího života (paní Zbončáková přinesla i fotografie a školní předměty), ale také jsme si udělali obraz té doby, ve které prožila dětství.

Žáci se do debaty čile zapojovali, kladli zajímavé a smysluplné otázky, porovnávali svůj i její život, hodina vyhrazena na besedu uplynula jako voda. Společný čas s paní Zbončákovou jsme si všichni užili. Tímto bychom ji chtěli poděkovat za ochotu, že přišla mezi nás a že trpělivě a zajímavě odpovídala na všechny dotazy.

A co si žáci z tohoto dne odnáší? Že starší člověk je studnice historek a mouder, že starší člověk je plnohodnotný člen společnosti, že starších lidí bychom si měli vážit a ochraňovat je.