Věda na kouli

Věda na kouli

Minulý týden ve středu (12. 4. 2023) jsme se se žáky 6. B vydali na ZŠ do Krásné Lípy, abychom si na vlastní kůži vyzkoušeli jejich novou digitální učebnu. Nejprve se děti seznámily s digitálním zařízením, které mají k dispozici (hodně zařízení máme už i my :-)), poté jim byla představena koule, kde se vzala, kolik stála atd. a pak už to začalo. Promítání bylo úžasné, dětem se dostalo i výkladu, ale protože už jsme vesmír znali z podzimu, bylo málo dotazů, které děti nevěděly :-)

Po promítání nastala virtuální realita, kterou byly děti naprosto unešené a prohlídku jsme zakončili testem v aplikaci Kahoot, která se dětem také moc líbila. 

Jejich zhodnocení si můžete přečíst zde -> 

Duhový víceboj 1.st

Duhový víceboj 1.st

Předposlední kolo Duhového víceboje na 1. stupni bylo ve znamení jara a Velikonoc. Čtení, kreslení i psaní bylo podmínkou pro splnění úkolu. Děti pracovaly jednotlivě doma během velikonočních prázdnin s vědomím, že splněním úkolu můžou přispět k vítězství celé třídy. Síly byly velmi vyrovnané a všechny třídy získaly další cenné body do soutěže. V celkovém hodnocení zatím vede 2.A a 4.A. M. Vébrová

Velikonoční a jarní výzdoba naší školy

Velikonoční a jarní výzdoba naší školy

Snad každý z nás netrpělivě očekává dlouho chybějící sluneční paprsky a teplé počasí. Sice už tu máme jaro, ale počasí tomu neodpovídá. Tak jsme si alespoň trošku užili Velikonoce a k tomu jsme si vyzdobili naši školičku. Ruce k dílu přiložili jak žáci, tak paní uklízečky, paní asistentky i učitelé. Podle ohlasů se nám výzdoba povedla. Teď už jen budeme vyhlížet to sluníčko.

Dušková Zdeňka

Národní muzeum - Praha

Ve čtvrtek 6. dubna 2023 jsme se spolu se žáky šestých ročníků vydali na výlet do Národního muzea v Praze.

Výletu se zúčastnilo 28 žáků ze tříd 6.A a 6.B. V rámci návštěvy muzea jsme plnili úkoly připravené přímo muzeem. Tyto úkoly k pracovnímu listu nás zavedly do všech expozic muzea. Přístup jsme měli, jak do historické budovy, tak do nové budovy, ale také na vyhlídkovou kopuli s výhledem na Prahu.

Nejvíce se líbila expozice pravěku, evoluce a světelný tunel, který propojuje obě budovy.

Po návštěvě muzea, byl na Václavském náměstí čas na pořízení malého občerstvení do vlaku.

l.Lukášová

 

Zápis 2023 - fotogalerie

Olympiáda okresní kolo

Olympiáda okresní kolo

Velká gratulace za 1.místo na matematické olympiádě v okresním kole v Děčíně!!!

Pohybový kroužek

Pohybový kroužek

Pohybovky na „velikonočním“ výletu. Tentokrát bylo naším cílem město Sebnitz., kde jsme navštívili Tobeland. Zhodnotím jednou větou: TO BYLA TEDY OPRAVDU VELKÁ JÍZDA!!!

Exkurze Terezín 2023

Exkurze Terezín 2023

Dne 28. 3. 2023 se žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze do Terezína.

Nejprve absolvovali úvodní přednášku, kde se dozvěděli historii města od jeho vzniku až po konec 2. sv. války. Následovala prohlídka expozice Muzea ghetta, Kolumbária a Magdeburských kasáren. Poté nás čekal přesun do Malé pevnosti, ve které jsme s pomocí průvodce prošli bývalou věznici gestapa. 

6. kolo - Duhový víceboj 2.st - turistika

6. kolo - Duhový víceboj 2.st - turistika

V pondělí 27. března 2023 proběhlo 6. kolo Duhového víceboje. Tentokráte to družstva neměla lehké. Soutěžila v těchto okruzích.

- dopravní značky

- turistické značky

- evakuační zavazadlo

- důležitá telefonní čísla

- vybavení kola

- poznávání regionu – kulturní památky

- zakreslování do map

 

Florbalový turnaj ve Varnsdorfu

Florbalový turnaj ve Varnsdorfu

V pondělí 27. března jsme zavítali do sportovní haly ve Varnsdorfu, kde jsme se zúčastnili florbalového turnaje. Soupeřilo nás celkem osm družstev především ze Šluknovského výběžku. Po nástupu jsme byli rozděleni do dvou skupin, kde jsme odehráli každý tři zápasy. První dvě družstva ze skupiny spolu sehrála další semifinálové zápasy. Ostatní družstva spolu sehrála zápasy o 5.-8. místo. My jsme bojovali o třetí místo s družstvem Jiříkova, což se nám bohužel nepodařilo. Umístili jsme se tudíž na neoblíbeném, čtvrtém místě. Všem hráčům našeho družstva patří velké poděkování za bojovnost, ale i slušné chování během celého turnaje.

Evropský den hudby ve školách

Evropský den hudby ve školách

Ve středu 15. března jsme se opět zapojili do Evropského dne hudby ve školách, který se letos konal již po druhé.

 

 

 

Velikonoce

Provoz školní družiny, školního klubu a školní jídelny v době velikonočních prázdnin 6. 4. 2023

Z důvodu malého zájmu o školní družinu bude školní družina, školní klub i školní jídelna uzavřena.

 

 

Ve Velkém Šenově 25.3.2023                                                        Mgr. Helena Čápová

6. kolo duhového víceboje

6. kolo duhového víceboje

Březen – měsíc knih Helena Zmatlíková – česká malířka a ilustrátorka převážně dětských knih, která by v letošním roce slavila sté výročí narození. S dětmi jsme si tuto významnou osobu připomněli v naší soutěži. Dle indicií měly přijít na její jméno a s pomocí internetu, rodičů nebo paní učitelky zjistit více o této významné ženě. Nosily se knihy z domova, hrabalo se v třídních knihovnách, četlo se na internetu, zapisovalo se... Absolutními vítězi tohoto kola se stali žáci z 2.A, kteří předvedli týmovou práci a na závěr vyčerpávající přednášku o Heleně Zmatlíkové. Gratulujeme! M. Vébrová

SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU 21.3.

SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU 21.3.

My jsme tento den také podpořili, protože různé ponožky symbolizují tuto vyjímečnost. Zároveň tento den rozšiřuje povědomí o tom, že lidská individualita dělá svět krásným, pestřejším, zajímavějším a inspirujícim.
Návštěva knihovny v rámci projektu Slavní spisovatelé

Návštěva knihovny v rámci projektu Slavní spisovatelé

V pátek 17. března 2023 jsme již podruhé tento školní rok navštívili se žáky 6. a 9. ročníků naši knihovnu ve Velkém Šenově. Tentokráte žáci ve skupinách vypracovávali literární křížovku, kterou pro ně připravila paní knihovnice Vykoukalová. Celkem museli vyplnit 35 otázek. Největší problém měli žáci poznat, co je jméno a co příjmení, hledání informací z knih. Nejvíce bodů z 9.ročníků získala dvojice Doležal Jakub a Aleš Prokůpek – 31 bodů, ostatní získávali okolo 29 - 27 bodů. Šesté ročníky na svou práci potřebovaly více času, proto knihovnu navštívíme příští týden ještě jednou .

Při hodině literatury si jednotlivé otázky společně vyhodnotíme a řekneme správné odpovědi – hlavně tajenku. Neexistuje věrnějšího přítele než knihy.

Dušková Zdeňka

Projekt Slavní spisovatelé...

Projekt Slavní spisovatelé...

V měsíci březnu každý rok věnujeme v rámci literatury projektům Slavní spisovatelé. V šestém  i  devátém ročníku si skupiny vybraly svého světového spisovatele. Potom si ve volném čase shromažďovaly materiály – fotografie, texty, zajímavosti. Společně vytvořily pomocí barevného papíru, čtvrtek plakát, kde také mohly psát a malovat, využily připravený materiál. Vznikly velmi zdařilé práce – viz fotografie. Jednotlivé práce vystavíme v učebně i na chodbách, ale nejdříve každá skupina seznámila spolužáky se svojí prací – zajímavostmi, knihami, ukázkami z knih, ukázkami filmů, které vznikly právě podle vybraných knih. Jak žáci sami hodnotili  projekt, tento způsob práce jim vyhovoval více než samotné učení, zapamatovali si o hodně více informací zajímavou formou. Součástí tohoto projektu také byla návštěva knihovny ve Velkém Šenově.

Nejčastěji se objevovala jména - J. Rowlingová, J. Vern, W. Shakespeare, K. May, CH. Dickens, H. CH. Andersen, J.R.R.Tolkien.

Dušková Zdeňka

Keramický kroužek

Keramický kroužek

V keramickém kroužku jsme v letošním školním roce vyráběli k Mezinárodnímu dni matek - MDŽ – srdíčko z lásky. Tento svátek slaví ženy 8. března. Jak se nám práce povedla, to můžete posoudit sami, ale myslím si, že není důležité, co jsme vyrobili, ale že jsme udělali maminkám radost.

Dušková Zdeňka

MDŽ

MDŽ

8.3. jsme si na Malé škole připomenuli Mezinárodní den žen. Krom historie svátku se žáci věnovali především tvorbě květinových dárečků a přáníček pro své milé maminky, babičky, tety... Květinou, i když papírovou, chtěli poděkovat "svým ženám" za lásku, péči, starostlivost a  laskavost. 

Den seniorů

Den seniorů

9.3. jsme si ve 4. třídě udělali den, který jsme věnovali seniorům.

Hovořili jsme o kondici starších lidí i o tom, jak se senioři mohou udržovat v tělesné i duševní formě. Vyzkoušeli jsme si seniorské cvičení pro rozhýbání kloubů, protrénovali paměť a mozek při řešení matematických oříšků, psali pojednání o babičce a v rámci vlastivědy vytvořili příběh o seniorském klubu cestovatelů, který objevuje krásu Čech.

Vrcholem dne ale byla beseda s paní Martou Zbončákovou, naší paní kuchařkou „v záloze“, která nám přišla povyprávět o svém životě. Děti si připravily řadu otázek, především se zajímaly o dětství paní Marty. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí nejen z jejího života (paní Zbončáková přinesla i fotografie a školní předměty), ale také jsme si udělali obraz té doby, ve které prožila dětství.

Žáci se do debaty čile zapojovali, kladli zajímavé a smysluplné otázky, porovnávali svůj i její život, hodina vyhrazena na besedu uplynula jako voda. Společný čas s paní Zbončákovou jsme si všichni užili. Tímto bychom ji chtěli poděkovat za ochotu, že přišla mezi nás a že trpělivě a zajímavě odpovídala na všechny dotazy.

A co si žáci z tohoto dne odnáší? Že starší člověk je studnice historek a mouder, že starší člověk je plnohodnotný člen společnosti, že starších lidí bychom si měli vážit a ochraňovat je.

 

Práce žáků v hodinách informatiky

Práce žáků v hodinách informatiky

Využití 3D scaneru + 3D tiskárny

Vpravo originál - vlevo naše práce 

MDŽ

MDŽ

Školáci respektive školačky šly popřát seniorkám do místního domů s pečovatelskou službou vše nejlepší k MEZINÁRODNIMU DNI ŽEN. Pro dámy měla děvčata připravené pásmo písniček a básniček, za což si si vysloužila vřelý potlesk a tašku plnou dobrot.

Velikonoční zajíci

Velikonoční zajíci

V rámci výtvarné výchovy v 6.A jsme se tentokráte pustili do výroby velikonočních zajíčků. Žáci si přinesli z domova ponožky, které již nepotřebují nebo mají jenom jednu a pomocí rýže a různých ozdobiček vyráběli zajíčky. Někteří byli malí, jiní velcí a barevní, každý byl originál, což je vidět na fotografiích.

Dušková Zdeňka

DUHOVÝ VÍCEBOJ – 5. KOLO

DUHOVÝ VÍCEBOJ – 5. KOLO

DUHOVÝ VÍCEBOJ 5. KOLO

 

V pondělí 27. února 2023 proběhlo páté kolo nové mezitřídní soutěže v Duhovém víceboji. Soutěžila opět tříčlenná družstva ze všech ročníků v šesti disciplínách – lidová píseň, Bedřich Smetana a Antonín Dvořák, noty, poznávání hudebních nástrojů, písničky z pohádek, portrét hudebního skladatele. Jsou stále dvě kategorie. Bodové ohodnocení bylo velmi rozdílné. Výsledky jednotlivých tříd najdete v tabulce.

 

6. - 7. ročník

1. místo – 7.B – 71 bodů

2. místo – 6.A – 61 bodů

3. místo – 6.B – 58 bodů

4. místo – 7.A – 47 bodů

 

8. - 9. ročník

1. místo – 8.B – 79 bodů

2. místo – 9.A – 63 bodů

3. místo – 9.B – 39 bodů

4. místo – 8.A – 24 bodů

 

 

 

 

1.kolo střelba

2.kolo

víla

3.kolo

literatura

4. kolo

keramika

5. kolo HV

mezisoučet

 

 

 

 

 

6.A

2 body

2 body

2 body

4 body

3 body

13

 

 

 

 

 

6.B

3 bod

3 body

3 body

1 body

2 body

12

 

 

 

 

 

7.A

4 body

4 body

4 bod

3 bod

1 bod

16

 

 

 

 

 

7.B

2 body

1 body

1 body

2 body

4 body

15

 

 

 

 

 

8.A

3 body

3 body

1 bod

0 bod

1 bod

8

 

 

 

 

 

8.B

1 bod

4 body

4 body

2 body

4 body

15

 

 

 

 

 

9.A

4 body

1 body

2 body

3 body

3 body

13

 

 

 

 

 

9.B

2 body

2body

3body

4 body

2 body

13

 

 

 

 

 

Dušková Zdeňka, Lukášová Lenka

Turnaj ve stolním tenisu 2023

Turnaj ve stolním tenisu 2023

Ve čtvrtek 9.2. jsme uspořádali na naší škole turnaj ve stolním tenisu. Tento turnaj pořádáme tradičně o jarních prázdninách, aby měli žáci i o prázdninách sportovní vyžití. Celkové pořadí v jednotlivých kategoriích uvádíme níže. Přikládáme i několik foteček z turnaje. Škoda, že se turnaje účastnilo pouze devět žáků.

Archiv: