
V úterý 10. října 2023 jsme v rámci českého jazyka – literatury – navštívili knihovnu ve Velkém Šenově. Všechny ročníky - 7. A,B, a 9.A,B - měly stejný úkol – vytvořit dvoučlenná družstva, která obdržela pracovní list a měla vyhledávat knihy, číst v nich, odpovídat na otázky a hlavně šlo o spolupráci všech členů, což byl u některých problém.
11.10.2023 proběhlo na naší „Malé škole“ první setkání budoucích školáčků. Šestnáct holčiček a kluků (a šestnáct maminek) přišlo „okouknout“, co je od příštího školního roku čeká. Setkání proběhlo ve velmi přátelském duchu, zpívalo se, tancovalo, muzicírovalo se s doprovodem oříšků, pomáhalo se předzásobit veverky na zimu, hádaly se nesmysly v popleteném lese a baštila se kouzelná jablíčka ze školní zahrady (ten, kdo si kousne, ten se strašně moooc začne těšit na školu).
Příští setkání proběhne, až začne kralovat paní Zima. A bude to setkání vyráběcí.
D. Kučerová, budoucí učitelka 1.třídy.
V rámci českého jazyka jsme si v září 2023 připomněli Evropský den jazyků, který je vyhlášen na 26. září. Děti vypracovávaly projekty s různým zaměřením.
Žáci 9. ročníku si podle svého vybrali jeden stát v Evropě , na čtvrtku zpracovali projekt, který obsahoval tyto informace :
- vlajku daného státu
- jazyk, kterým se zde mluví
- 4 zajímavosti z tohoto státu
- 3 spisovatele + jejich díla
- překlady slov do daného jazyka
- překlady vět
Své projekty prezentovali před třídou, touto zajímavou formou se žáci seznámili s evropskou kulturou, jazyky hovořícími v Evropě, místy, kde vlastně jednotlivé země leží. Při prezentacích sami doplňovali výklad spolužáků o ostatní vědomosti a postřehy. Z jednotlivých prací žáci vytvořili nástěnky, které jsou umístěné na chodbách.
Žáci 7. ročníku se naopak věnovali našemu českém jazyku, vyhledávali česká nářečí, porovnávali je, seznamovali ostatní spolužáky s českými spisovateli a jejich díly. Svá díla také prezentovali před třídou.
Dušková Zdeňka
Dokážete rozeznat pšenici od ječmene? Víte, jak kvičí malé sele? Ochutnali jste pravé nefalšované mléko? Seděli jste v kabině traktoru? Měli jste kuře na hlavě? Hladili jste beze strachu tunového býka? Šlápli jste do kravince? Váleli se v zrní? Viděli jste dojit kravku? …..my ano. Beze zbytku vše. A to na vilémovském statku naší spolužačky Elišky. Tímto děkujeme celé rodině Suků, majitelům statku, že se nás laskavě ujali a vše nám na farmě ukázali. Bylo to moc prima.
Ve středu 27.9. by měl Červenáček z Rychlých šípů z naší NÁRODKY radost. Celá škola, včetně paní školníkové, se oděla do odstínu rudé. Měli jsme totiž v tomto školním roce první projekt – Červený den. Červená byla úpně všude - na šatech, kšiltovkách, ponožkách i punčochách, mašlích, šálkách, na vlasech i nehtech (o puse nemluvě), někdo si i „vytůnil“ svačinu do červena. Obklopeni červenou se pak ve třídách učilo o všem, kde se červená barva nachází. Tak letem světem – vévodila Červená karkulka, v těsném závěsu byla beruška s muchomůrkou, zapojil se i Červený šáteček, který se točil kolem dokola, do výuky se protlačila i voduška, pralesnička, mnohonožka, panda – všechny samozřejmě s přídomkem červená, objevil se i rudý Mars, krevní skupiny profesora Jánského, dopravní značky a semafor, probírala se světová červená loga, dokonce i obce s červenou v názvu. Nezapomnělo se ani na červené plodiny v čele s červenou řepou. Ve třídách se zpívalo, luštilo, ochutnávalo, tančilo, stříhalo i lepilo, hrálo se divadlo, četlo i vyprávělo, poslouchalo i hádalo. A jestlipak víte, jaké byly tváře našich dětí na konci vyučování? No jasně…červené (ale i veselé, spokojené a zpocené.)
Za 1.stupeň D.K.