Turisticko-branný kurz 8.ročníků (2021/2022)

Žáci osmého ročníku se v letošním školním roce opět po dvouleté přestávce (distanční výuka) zúčastnili turistického kurzu. Před zahájením kurzu byli žáci poučeni o bezpečném chování a byli seznámeni s plánem kurzu. První den kurzu byli žáci rozděleni do tří družstev a každý den absolvovalo družstvo jinou činnost. Náplní kurzu bylo:

1)turistika

V rámci turistiky jsme absolvovali tři různé trasy v našem regionu. Každá z tras měřila přibližně 12 km. V turistické části prokázali všichni žáci svou dobrou fyzickou zdatnost a bez potíží a bez zranění jsme zvládli projít níže popsané trasy. Kromě spousty přírodních krás mohli žáci shlédnout na trase i různé turistické a kulturní zajímavosti.

1.trasa (úterý): Velký Šenov, Ludvíkovičky, kamenolom Lipová, soukromé letiště Lipová, kaple sv. Jáchyma s vyhlídkou a křížovou cestou, osada Liščí, lipovský zámek, zámecký rybník v Lipové.

2.trasa (středa): Karlínský rybník v Horní Poustevně, pila Horní Poustevna (dřevozpracující průmysl), kopec Poustevník (Špičák) s vyhlídkou, kozí farma Nová Víska, obec Lobendava, křížová cesta na Anenském vrchu, zámecký rybník v Lipové.

3.trasa (čtvrtek): Dolní Mikulášovice, kopec Tanečnice s rozhlednou, osada Tomášov, náměstí Mikulášovice – nožířské muzeum, osada Salmov, Salmovský rybník, Černý rybník.

2)cyklistika

1.trasa : Velký Šenov, Zelený kříž, prameny Mandavy, Valdek, Karlovo údolí, Šluknov, Nové Hraběcí, Lipová, Velký Šenov. V celkové délce 34 km.

Cíl: používání turistických značek, zeměpisné a dějepisné informace o regionu, přiměřená fyzická zátěž, tolerance a pomoc slabším spolužákům.

Závěr: cíl byl splněn, jedno drobné zranění-odřené koleno, vzorné chování účastníků.

3)branné činnosti, zdravověda, dopravní výchova, ochrana člověka za mimořádných událostí

V rámci tohoto kurzu měli žáci jeden den stanoviště, kde probírali tato témata.

IZS – jeho složky

Evakuační zavazadlo

Dopraví značky, křižovatky

Vybavení kola