Vyhodnocení duhového víceboje 1.stupeň

Vyhodnocení duhového víceboje 1.stupeň

Tolik očekávané vyhodnocení mezitřídní soutěže je tu. Jednotlivé třídy se během školního roku utkaly v osmi soutěžních klání. 1. Literární soutěž 2. Detektivní pátrání po zmizelých postavách z knih 3. Vánoce- Betlémy 4. Druhy ptáčků 5. Výtvarný diktát 6. Helena Zmatlíková 7. Jarní výtvarka 8. Přírodovědná stezka Jednoznačnými vítězi se staly děti z 2.A a 4.A. GRATULUJEME!!! Děkuji tímto všem učitelkám za prostor, který mi ve svých třídách poskytují a podporují tím v mých aktivitách. Monika Vébrová

Duhový víceboj 1.stupeň

Duhový víceboj 1.stupeň

V pátek 19. května proběhlo na Malé škole poslední kolo Duhového víceboje. Na závěrečné „klání“ si naše průvodkyně a cestovatelka, která prošla Grónsko, Havaj, Indii a spoustu dalších zemí - Antonie Světošlápková (důvěrně Tonička Monika Vébrová) - objednala sluníčkové počasí a připravila si pro nás přírodovědnou stezku do lesa k rybníku Čerňák. Cílem cesty bylo nejen plnění zajímavých úkolů z oblasti přírodovědy a ekologie (takovýchto úkolů bylo na trase osm),ale také prokázání turistických schopností žactva, řádné provětrání organismu a kochání se výhledy na zástavbu nedalekého Šenova. Po splnění všech úkolů se „mýtinoles“ (novotvar pro plochu, kde nedávno byl a už není – les) u Čerňáku stal jednou velkou stavební parcelou. Mladí architekti, zedníci, tesaři zde se vším nadšením a vervou budovali sídliště pro potenciálně příchozí lesní skřítky (možná, že norou nepohrdne ani králík). Poté, co se doslova museli z lesa vyhánět, se žáčci odebrali na cestu zpět ku škole. A zde nás čekal ještě jeden úkol. Každá třída měla na školní zahradě ukrytý jeden cestovatelský kufr. Potíž byla v tom, že otevřít kufr znamenalo sundat řetěz, který byl zajištěn zámkem s číselným kódem. Ale…když už se cestovatelé dostali tak daleko, tak je žádná šifra nezastaví. Všichni se úspěšně dostali do svého kufru. A tam? Balík peněz. A jakých!!! To prý, aby všichni na to cestovaní měli. Hold, Tonička není žádná lakota. A ten, komu se cestovat nechce, tak si na těch ceninách mohl aspoň pochutnat. JAK TO? Ty „prachy“ byly totiž doslova a do písmene JEDLÉ.

Naše milá Toničko, jménem všech dětí i nás dospěláků, ti děkujeme za bezva den a také za celoroční soutěžení, které jsi pro nás tak ochotně a s nadšením připravovala.

DK a spol.

PRAHA - 8.r

PRAHA - 8.r

V úterý 16.května 2023 se uskutečnila exkurze vybraných žáků z osmých tříd do PRAHY. V letošním roce jsme měli poprvé možnost si prohlédnout arcibiskupský palác, do kterého se normálně na prohlídku nedá jít. Měli jsme skvělého průvodce. Potom jsme navštívili katedrálu, Zlatou uličku, Karlův most a poslední místo naší prohlídky bylo Staroměstské náměstí s orlojem.

Názory žáků na prohlídku PRAHY :

- výlet jsem si velmi užil

- bylo to zábavné a ráda bych jela znovu

- počasí bylo celkem pěkné, Zlatá ulička působila pohádkově, výlet jsem si užila

- arcibiskupský palác byl uvnitř nádherný, katedrála ohromná, Staroměstské náměstí bylo plné lidí, ale s těmi správnými lidmi vám to bude jedno, ten den si užijete jako nikdy

- ta atmosféra, učitelé jsou úplně jiní než ve škole, dá se s nimi povídat, v autobuse to bylo, jako bychom se všichni znali, moc mě to bavilo

- za mě moc super

- výlet se mi líbil, protože jedna věc je si to přečíst v učebnici a druhá to vidět na vlastní oči, jídlo docela drsný – trdelník – ale neuškodí si občas pochutnat sladkým

- úžasný výhled na Prahu, nádherné zahrady, bylo to prostě boží

- pěkná výměna hradní stráže

- učitelé byli milí, všechny památky se mi líbily

- bolely nás nohy a na závěr bylo již moc lidí

 

Dušková Zdeňka

Holocaust

Projekt Holocaust - názory na průběh aktivit v Terezíně (ghetto a Malá pevnost) a v Praze (Židovské muzeum)

- Bylo to záživné a obsáhlé, bylo to naučné.

- V Praze byla zajímavější prezentace.

- V Terezíně bylo průvodce lépe slyšet (díky technice).

- Lektor v Praze uměl mluvit, bylo mu rozumět, měl připravené zajímavé aktivity v rámci prezentace.

- Spousta nových informací.

- V Terezíně průvodci nebyli tak dobří, jak průvodce v Židovském muzeu.

- Moc se mi líbil židovský hřbitov, i když to byl hřbitov, tak mi tam bylo příjemně.

Bezpečnostní den

Bezpečnostní den

V pátek 6. května proběhl na malém hřišti Bezpečnostní den, který pro naši školu – 1. i 2. stupeň – organizoval městský úřad pod vedením pana Žďánského. Třídy se rozdělily na jednotlivá stanoviště a po 15 minutách se střídaly. Jednotlivá stanoviště vedla buď policie, hasiči, záchranáři, žáci lesnické školy nebo zdravotní školy. Mohli jsme si vyzkoušet první pomoc, obleky hasičů, zastřílet si , vyzkoušet brýle, které napodobovaly člověka pod vlivem návykových látek, měření rychlosti běhu. Na jednom stanovišti si také žáci mohli zkusit některé obranné techniky. Počasí nám tentokráte přálo, krásně svítilo sluníčko.

 

Názory žáků :

+ nové znalosti, zjistila jsem něco o povolání, které chci dělat

+ příjemní lidí na stanovištích

+ den se mi líbil

+ spousta aktivit

+ měli jsme možnost si vše vyzkoušet, příjemné slečny

+ střelba se mi líbila

+pán ze záchranky mluvil srozumitelně, pěkná prohlídka sanitky

+ hezké počasí, den se vydařil

+ brejle s vlivem omamných látek – super

+ mohli jsme si vyzkoušet plno věcí

+ Filip Pappert dobře vysvětloval střelbu

+ pěkná ukázka policejní výbavy

+ bylo fajn, že to udělali zábavné a ne nudné

 

Dušková Zdeňka

 

Čarodějnice na 1.st

Čarodějnice na 1.st

V pátek 28.4. ráno se změnila naše škola k nepoznání. Místo učitelek a žáků se ve škole objevilo spoustu čarodějnic a čarodějů. Celé dopoledne se neslo v duchu čarodějnického učení a získávání důležitých dovedností jako např. létání na koštěti, vaření různých přeměňovacích lektvarů, skládání kouzelných zaklínadel atd. Prostě jsme si to opět náležitě užili a těšíme se na slet zase za rok.

 Kolektiv uč. 1. st.

Zlatá udice 2023

Zlatá udice 2023

První kolo se konalo 24. dubna v budově 2.st. ZŠ . Mladí rybáři nejprve psali testy, následovala poznávačka ryb, rostlin a živočichů. Po té v tělocvičně prokazovali své dovednosti v disciplíně hod kapkou na terče a při vázání háčku na čas. Tohoto kola se zúčastnilo 36 žáků.

Druhé kolo se konalo 6.května na revíru Pazderák ve Šluknově. Jednalo se o vyvrcholení soutěže a to v disciplíně lov ryb udicí. Počasí nám nepřálo a tak jsme museli posunout začátek závodu o hodinu. Přes nepřízeň počasí děti chytaly poměrně hodně ryb. Chytala se zejména plotice, cejn, okoun. Všichni závodníci byli vybaveni biči, lehkými splávky, tenkým vlascem a jemným návazcem s malým háčkem. To, že byla tak vysoká četnost záběrů, bylo zásluhou týmu 11 rozhodčích, kteří neustále radili, rozmotávali, převazovali a povzbuzovali.

V závěru se vyhodnotily jednotlivé disciplíny a součet umístění vytvořil pořadí nejvšestrannějších rybářů. Pro vítěze byly připraveny poháry, medaile a pro všechny účastníky hodnotné rybářské ceny.

Za podporu tohoto sportu patří dík našemu městu, MO ČRS, základní škole a také územnímu svazu ČRS. Děkujeme také za dlouhodobě skvělou spolupráci rybářům ze Šluknova, kteří nám poskytli zázemí (chata) a revír Pazderák.

Steklý Vít, Doležal Jaroslav, Borovka Antonín

vedoucí kroužku

odkaz pro fotografie z akce: https://velkysenovzs.rajce.idnes.cz/Zlata_udice_-_rybarska_soutez

 

Světový den knihy

Světový den knihy

V rámci českého jazyka jsme se připomínali Den knihy, který připadá na 23. dubna a světová organizace UNESCO jej vyhlásila od roku 1995 a u nás si jej připomínáme od roku 2014. Žáci si do školy přinesli své oblíbené knihy, při hodině jsme si o nich povídali, co je na knize zaujalo, co se jim nejvíce líbilo, oblíbená postava. Také jsme si zahráli na ilustrátory a každý ke své knize navrhl vlastní obal. Potom jsme ze všech knih a prací vytvořili výstavku, aby si je ostatní žáci mohli prohlédnout. Nejvíce se objevovaly knihy o zvířatech, ale také o zemědělských strojích, komiksy a hlavně fantastická literatura.

Dušková Zdeňka

Středověk ve 4.třídě

Středověk ve 4.třídě

Dobrého jitra přáli si udatní panoši a ctnostné panny z družiny kněžny Danuše slovutného osmnáctého dne měsíce dubence. Čekal nás zásadní úkol – záchrana Svatováclavské koruny a odemčení komnaty jejího úkrytu. Sedmero klíčů, sedmero úkolů …a čas utíkajíc nám příznivě nakloněn není. Uchrání družina korunu před cizáckými nájezdníky? Podaří se přemístiti klenot nedozírné hodnoty na nedobytný Karlštejn? Kostky jsou vrženy.

V rozpravách se hovor točil o hradech, hostinách, komoňstvu i dechberoucích turnajích. Taktéže navštívit podhradí nám bylo umožněno. Zde seznámiti jsme se mohli s cechy těmito poctivými a otázky z jejich řemesel jsme mohli luštiti. Taktéž výroba strašlivé zbraně s názvem katapult nám umožněna byla. Následně pak mnozí z nás výcvikem střelby jsouc prošli. V chodu dne nás svou krmí poctil pekař Martin, kterýžto nám přichystal cibulový boží dar – kulatý bochník s máslem a pekařka Natália, která nám posloužila lahodnými šátečky s cizokrajnou plňkou – prý čokoláda nazývá se tato pochutina. Pak se naše družina věnovala umění zlatnickému, tvořili jsme na žádost kněžny Danuše Svatováclavské koruny, které mohou zastupovat tu jedinou pravou a tím ošálit jsoucí zbojníky a lupiče. Taktéž jsme se věnovali o péči jízdního dobytka. Vlastně jsme si ty koně uděláli. O protož kvapil nelítostný čas, zakončili jsme náš den turnajovou slávou. Rytíři předváděli jsouc dámám svůj jezdecký i šermířský um, načež dámy obdarovaly svým bělostným kapesníčkem ty nejšikovnější a nejgalantnější jezdce.

A koruna? Bylo to o vepřovou štětinu, ale záchrana v poslední té minutě se zdařila. Dokonce i se sladkou tečkou. Pochutnali jste si někdy na kameni s Exkalibrem? My ano.

D.Kučerová

Duhový víceboj 2.stupeň - 7.kolo

Duhový víceboj 2.stupeň - 7.kolo

V pondělí 17. dubna 2023 proběhlo sedmé kolo mezitřídní soutěže v Duhovém víceboji. Soutěžila devítičlenná družstva ze všech ročníků ve vybíjené smíšených družstev. V každém týmu musela být alespoň tři děvčata. Bohužel 9. B nepostavila družstvo, což je velká škoda. Atmosféra byla vynikající a už se těšíme na závěrečné 8. kolo, které se uskuteční v květnu v hasičské zbrojnici. Výsledky jednotlivých tříd najdete v tabulce.

6. - 7. ročník

1. místo – 7. A a 7.B – 4 body

2. místo – 6.A – 3 body

3. místo – 6.B – 2 body

8. - 9. ročník

1. místo – 9.A – 4 body

2. místo – 8.B – 3 body

3. místo – 8.A – 2 body

4. místo – 9.B – 0 bodů

Dušková Zdeňka, Lukášová Lenka

 

 

Věda na kouli

Věda na kouli

Minulý týden ve středu (12. 4. 2023) jsme se se žáky 6. B vydali na ZŠ do Krásné Lípy, abychom si na vlastní kůži vyzkoušeli jejich novou digitální učebnu. Nejprve se děti seznámily s digitálním zařízením, které mají k dispozici (hodně zařízení máme už i my :-)), poté jim byla představena koule, kde se vzala, kolik stála atd. a pak už to začalo. Promítání bylo úžasné, dětem se dostalo i výkladu, ale protože už jsme vesmír znali z podzimu, bylo málo dotazů, které děti nevěděly :-)

Po promítání nastala virtuální realita, kterou byly děti naprosto unešené a prohlídku jsme zakončili testem v aplikaci Kahoot, která se dětem také moc líbila. 

Jejich zhodnocení si můžete přečíst zde -> 

Duhový víceboj 1.st

Duhový víceboj 1.st

Předposlední kolo Duhového víceboje na 1. stupni bylo ve znamení jara a Velikonoc. Čtení, kreslení i psaní bylo podmínkou pro splnění úkolu. Děti pracovaly jednotlivě doma během velikonočních prázdnin s vědomím, že splněním úkolu můžou přispět k vítězství celé třídy. Síly byly velmi vyrovnané a všechny třídy získaly další cenné body do soutěže. V celkovém hodnocení zatím vede 2.A a 4.A. M. Vébrová

Velikonoční a jarní výzdoba naší školy

Velikonoční a jarní výzdoba naší školy

Snad každý z nás netrpělivě očekává dlouho chybějící sluneční paprsky a teplé počasí. Sice už tu máme jaro, ale počasí tomu neodpovídá. Tak jsme si alespoň trošku užili Velikonoce a k tomu jsme si vyzdobili naši školičku. Ruce k dílu přiložili jak žáci, tak paní uklízečky, paní asistentky i učitelé. Podle ohlasů se nám výzdoba povedla. Teď už jen budeme vyhlížet to sluníčko.

Dušková Zdeňka

Národní muzeum - Praha

Ve čtvrtek 6. dubna 2023 jsme se spolu se žáky šestých ročníků vydali na výlet do Národního muzea v Praze.

Výletu se zúčastnilo 28 žáků ze tříd 6.A a 6.B. V rámci návštěvy muzea jsme plnili úkoly připravené přímo muzeem. Tyto úkoly k pracovnímu listu nás zavedly do všech expozic muzea. Přístup jsme měli, jak do historické budovy, tak do nové budovy, ale také na vyhlídkovou kopuli s výhledem na Prahu.

Nejvíce se líbila expozice pravěku, evoluce a světelný tunel, který propojuje obě budovy.

Po návštěvě muzea, byl na Václavském náměstí čas na pořízení malého občerstvení do vlaku.

l.Lukášová

 

Zápis 2023 - fotogalerie

Olympiáda okresní kolo

Olympiáda okresní kolo

Velká gratulace za 1.místo na matematické olympiádě v okresním kole v Děčíně!!!

Pohybový kroužek

Pohybový kroužek

Pohybovky na „velikonočním“ výletu. Tentokrát bylo naším cílem město Sebnitz., kde jsme navštívili Tobeland. Zhodnotím jednou větou: TO BYLA TEDY OPRAVDU VELKÁ JÍZDA!!!

Exkurze Terezín 2023

Exkurze Terezín 2023

Dne 28. 3. 2023 se žáci 9. ročníků zúčastnili exkurze do Terezína.

Nejprve absolvovali úvodní přednášku, kde se dozvěděli historii města od jeho vzniku až po konec 2. sv. války. Následovala prohlídka expozice Muzea ghetta, Kolumbária a Magdeburských kasáren. Poté nás čekal přesun do Malé pevnosti, ve které jsme s pomocí průvodce prošli bývalou věznici gestapa. 

6. kolo - Duhový víceboj 2.st - turistika

6. kolo - Duhový víceboj 2.st - turistika

V pondělí 27. března 2023 proběhlo 6. kolo Duhového víceboje. Tentokráte to družstva neměla lehké. Soutěžila v těchto okruzích.

- dopravní značky

- turistické značky

- evakuační zavazadlo

- důležitá telefonní čísla

- vybavení kola

- poznávání regionu – kulturní památky

- zakreslování do map

 

Florbalový turnaj ve Varnsdorfu

Florbalový turnaj ve Varnsdorfu

V pondělí 27. března jsme zavítali do sportovní haly ve Varnsdorfu, kde jsme se zúčastnili florbalového turnaje. Soupeřilo nás celkem osm družstev především ze Šluknovského výběžku. Po nástupu jsme byli rozděleni do dvou skupin, kde jsme odehráli každý tři zápasy. První dvě družstva ze skupiny spolu sehrála další semifinálové zápasy. Ostatní družstva spolu sehrála zápasy o 5.-8. místo. My jsme bojovali o třetí místo s družstvem Jiříkova, což se nám bohužel nepodařilo. Umístili jsme se tudíž na neoblíbeném, čtvrtém místě. Všem hráčům našeho družstva patří velké poděkování za bojovnost, ale i slušné chování během celého turnaje.

Evropský den hudby ve školách

Evropský den hudby ve školách

Ve středu 15. března jsme se opět zapojili do Evropského dne hudby ve školách, který se letos konal již po druhé.

 

 

 

Velikonoce

Provoz školní družiny, školního klubu a školní jídelny v době velikonočních prázdnin 6. 4. 2023

Z důvodu malého zájmu o školní družinu bude školní družina, školní klub i školní jídelna uzavřena.

 

 

Ve Velkém Šenově 25.3.2023                                                        Mgr. Helena Čápová

Archiv: