V sobotu 2. listopadu 2024 uspořádala Základní škola ve Velkém Šenově, za finanční pomoci městského úřadu, v naší tělocvičně již 4. ročník výstavy RC modelů, která se uskutečnila od 9.00 – 16.00 hodin. Celkem se letos sjelo na 20 modelářů z celé republiky a také několik ze sousedního Německa, kteří k nám jezdí již pravidelně – moc jim děkujeme za účast.
Jako vždy se bylo na co koukat, ať už to byly kamiony, vojenská technika, nakladače, stavební technika nebo retro autíčka. Po celou dobu ukázek se někteří zájemci vydrželi dívat i několik hodin. Návštěvníků bylo opravdu hodně a jejich věk ? Nejmladšímu byl rok a nejstaršímu účastníku okolo 80 let. Přišli nejenom místní občané, ale také z okolním měst a obcí. Podle reakcí návštěvníků se akce moc líbila a všichni se již těší na další ročník.
Dušková Zdeňka
V rámci výtvarné výchovy žáci 6. a 8. ročníků kreslili obrázky týkající se jejich oblíbeného svátku Hallowenu. Popustili uzdu své fantazii a vznikaly opravdu zajímavé a pěkně strašidelné obrázky, které si můžete prohlédnout na fotografiích.
Dušková Zdeňka
Ve středu 30.10. proběhl již tradiční podzimní florbalový turnaj. Nejprve se odehrály turnajové zápasy žáků z 1. stupně, kde je v letošním roce mimořádný zájem a nadšení pro tento sport. Turnaj odehrálo celkem 6 týmů (20 hráčů) a dva trvalí brankaři.
Druhostupňový turnaj se hrál dvoukolově. Zde byly tři týmy a dva trvalí brankaři.
Atmosféru a nadšení z tohoto sportu nejlépe dokumentují následující fotografie.
Borovka Antonín, Doležal Jaroslav - vedoucí kroužku
V pátek 25. října jsme zavítali do sportovní haly ve Varnsdorfu, kde jsme se zúčastnili okresního kola ve florbalu. Soupeřilo nás celkem šest družstev okresu Děčín. Odehráli jsme celkem pět zápasů, systémem „každý s každým“. První dvě družstva postoupila do finálových zápasů v Děčíně. Naše družstvo se umístilo na třetím místě. Všem hráčům našeho družstva děkuji za bojovnost, ale i slušné chování během celého turnaje.
Ve čtvrtek 24. října 2024 jsme v rámci českého jazyka a literatury – navštívili knihovnu ve Velkém Šenově. Nejprve nás přivítala paní Vykoukalová – knihovnice, seznámila žáky s chodem knihovny. Všechny ročníky - 6. A,B, a 8.A,B - měly stejný úkol – vytvořit dvoučlenná družstva, která obdržela pracovní list – křížovku - a měla vyhledávat knihy, číst v nich, odpovídat na otázky a hlavně šlo o spolupráci všech členů, což byl u některých problém, převážně v šestých ročnících. Ukázalo se , že žáci nepřemýšlí, nedokážou hledat souvislosti, neznají abecedu. Problémem byla také spolupráce.
V šestém ročníku 7 družstev získalo plný počet 26 bodů ,
z osmých ročníků bylo možné získat nejvíce 26 bodů - získalo jej celkem 10 družstev.
A jaké měli třeba otázky ?
Jak se jmenuje syn Spejbla ?.
Jakou pohádku napsal Jan Werich.
Kdo byl přítel Ferdy mravence.
Kdo napsal knihu Babička.
Jakou sbírku napsal K.J. Erben.
Synonyma ke slovu saň ?
Co ztratila Popelka v lese ?
Odpovědi byly vyhodnoceny a oznámkovány, řekli jsme si správné odpovědi a myslím si, že máme stále co dohánět a knihovnu brzo opět navštívíme. Několik žáků mělo zájem si zařídit kartu do knihovny a pravidelně ji navštěvovat.
Dušková Zdeňka
Spojili jsme zábavu a poznání a v 2. A jsme si vyrobili „Housenky listožravé“. Na vycházce jsme housenky krmili podle zadání (podle druhu stromu, velikosti listu, barvy listu). Housenky jsme pořádně nakrmili a následně jsme si je k dokrmení odnesli domů.
H.K.
Venku nám panuje velmi příjemné podzimní počasí a tak jsme všichni vyrazili ven, na fotbalové hřiště, abychom se společně pobavili, protáhli a provětrali. Vstupenkou na hry nám byl vtipný zimní kulich nebo čepice. V netradičních disciplínách si děti vyzkoušely štafetové závody. Myslím, že to bylo příjemné zpestření a určitě vím, že děti z 1. stupně naší školy jsou již řádně připraveny na zimní radovánky. M. Vébrová
V rámci výtvarné výchovy si žáci 5. třídy vyzkoušeli vytvořit jako třída jeden společný obraz. Aby se vše zdařilo, museli spolupracovat, domlouvat se, aby jednotlivé části obrazu na sebe navazovaly nejen tvarově, ale i barevně. Tím, že se jednalo o společné dílo a nikdo to nechtěl ostatním pokazit, dali si všichni opravdu záležet. Společnými silami slepili jednotlivé dílky k sobě a obraz byl na světě. Společné dílo se opravdu vydařilo, což všem vykouzlilo úsměv na tváři. V.T.
Dalším projektem v letošním školním roce byl Světový den zdravé výživy, který si připomínáme od roku 1945 vždy 16. října. Nejprve formou výpisků žáci 6. a 8. ročníků shromažďovali informace, které potom přenesli na čtvrtku, doplnili svými kresbami a potom následovala diskuse na to, co je podle nic zdravé a co není. Zjistili, že dnešní mládež bohužel zdravě nejí, spíš naopak konzumuje velké množství škodlivých látek. Slíbili, že do svého jídelníčku zařadí více zdravých potravin a budou se také více hýbat.
Dušková Zdeňka
Mezinárodní den zdravého jídla – 16. říjen. Další kolo Duhového víceboje na 1. stupni bylo ve znamení zdravých svačinek. Byla to přehlídka nejrůznějších druhů celozrnného pečiva, sýrů, zeleniny, ovoce, ořechů. Syrové, vařené, pečené, sušené, nakládané, lyofilizované …. Na barevných, voňavých a svěžích svačinkách si pochutnali téměř všechny děti, které tím zabojovaly o další body pro svou třídu. Všem svačinářkám a svačinářům tímto děkuji za pomoc při přípravě svačin. M. Vébrová
Během měsíce října jsme postupně navštívili základní školu v Krásné Lípě, kde jsme měli skvělou příležitost učit se ve speciální 3D EDU učebně. Zeměpisná hodina byla zaměřená na téma vesmír. Pro žáky to byla premiéra v této učebně s digitálním vybavením (speciální projekce promítání na kouli, 3D brýle, iPady, 3D tiskárny aj.). Přikládám některé postřehy žáků, kteří se exkurze účastnili:
Ve středu 9.10. si žáci 5.třídy vyzkoušeli v rámci přírodovědy zapojit jednoduché elektrické obvody. Kontrolou jejich práce byla např. rozsvícená žárovička, zvukový signál apod. V.T.
Ve středu 2. 10. proběhla pravidelná schůzka rodičů vycházejících žáků naší školy s pracovnicí IPS Děčín. Rodiče obdrželi informace ohledně přihlášek, přijímacího řízení a burz škol. Schůzka proběhla v hojném počtu s přátelskou atmosférou.
V rámci českého jazyka jsme si v září 2024 připomněli Evropský den jazyků, který je vyhlášen 26. září. Děti vypracovávaly projekty s různým zaměřením.
Žáci 8. ročníků si podle svého vybrali jeden stát v Evropě , na čtvrtku zpracovali projekt, který obsahoval zadané informace, poté vše prezentovali před třídou.
Témata :
- vlajka
- jazyk, kterým se v daném stát mluví
- 4 zajímavosti z tohoto státu
- 3 spisovatele + dílo
- překlady slov do daného jazyka
- překlady vět
Žáci 6. ročníků se zaměřili na náš český jazyk , na čtvrtku zpracovali prezentaci, která obsahovala zadané informace, poté vše prezentovali před třídou.
Témata :
- vlajka státu
- druhy nářečí, kterým se u nás mluví
- 4 zajímavosti
- 3 spisovatelé + jejich díla
- česká básnička
Touto zajímavou formou se žáci seznámili s evropskou kulturou, jazyky hovořícími v Evropě, místy, kde vlastně jednotlivé země leží. Při prezentacích sami doplňovali výklad spolužáků o ostatní vědomosti a postřehy. Z jednotlivých prací žáci vytvořili nástěnky, které jsou umístěné na chodbě a v učebně českého jazyka..
Dušková Zdeňka
Turistický kroužek Toulky Šluknovskem opět vyrazil na další dobrodružnou cestu! Tentokrát jsme se vydali z Velkého Šenova do Krásné Lípy, malebného městečka uprostřed Českého Švýcarska, a putovali přes Kamennou Horku a Hely až do Kyjova a zpět. Trasa měřila celkem 14,5 km a vedla nádhernou krajinou plnou zajímavostí a úchvatných výhledů.